Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 extension cable, F/UTP, black
with mounting flange
- mounting, for example, to a slot bracket, cable duct or an enclosure with corresponding opening
- with mounting flange, hole spacing (thread): 25 mm
- shielded network cable extension for extending your network components
- outer shield: foil screening
- with gold plated PINs
- plug with latch protection, molded RJ45 socket
- pin out: 1:1, pair-sequence acc. to EIA/TIA 568B
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 60 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 female (8P8C) |
| Latch protection | unilaterally |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 1 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 1 x |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Shielding class | F/UTP |
| AWG | 26/7 (stranded) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 250 MHz |
£7.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 60 / 120