Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 5e network cable, F/UTP, grey
CU, AWG 26/7 (stranded), PVC
- non-terminated flexible data-/patch cable for indoor usage
- shielded twisted-pair LAN cable
- outer shield: foil screening
Technical specifications
General
| Markings | ECA_CPR, CE |
| Color | grey |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Packaging type | Cable Reel |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Cca |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Meter scaling | yes |
| Material cable sheath | PVC |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 1 x |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5.6 mm |
| Shielding class | F/UTP |
| AWG | 26/7 (stranded) |
| Specification | CAT 5e |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 100 MHz |
£35.99 RRP
Packing units:
1 / 4