Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Business (EKB414)
Laptop Bag - Briefcase, fits up to 14.1-inch
Make the Business 414 your personal and daily iPad / tablet / ultrabook bag. The bag is extremely slim, but at the same time offers enough storage space to accommodate your important things. The timeless design and the practical structure make them the ideal companion for work and leisure.
- Accommodates up to 14.1-inch laptops
- Memory foam protection
- Removable two-way adjustable shoulder strap
- Zipped compartment for accessories and separate front compartment
- Trolley tab
- Contrasting interior lining
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 350 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 280 mm |
| Color | black |
| Weight | 630 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 60 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Adjustable Laptop Pocket, High-Contrast Lining, High-Grade Leather Accents, Limited lifetime warranty, Removable Shoulder Strap, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| capacity | 9.5 |
| construction form | bag |
| Devices Suitable Max | 35.8 |
£79.99 RRP
Packing units:
1 / 10