Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
AUX audio connector cable, 3.5 mm stereo, CU
3.5 mm male (3-pin, stereo) > 3.5 mm male (3-pin, stereo)
- for connecting devices with a headphone jack to stereo systems, amplifiers or speakers with a 3.5 mm AUX/RCA input
- 100% copper inner conductor
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| Diameter | 4 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | 3.5 mm male (3-pin, stereo) |
| Connection, contact material | nickel |
| Connection 2, type | 3.5 mm male (3-pin, stereo) |
Cable
| Cable length | 2.5 m |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable type | round cable |
£3.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 120 / 240