Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
AA (Mignon)/HR6 - 2100 mAh
Low-self-discharge NiMH battery (ready-to-use), 1.2 V
The Goobay "ready to use" NiMH rechargeable batteries are pre-charged and can be used immediately. In addition to the low self-discharge rate, they are also environmentally friendly, because they can be recharged up to 1000 times. After 12 months, the cells still have 80% of the pre-charged capacity.
- special battery type with low self discharge
- battery is precharged and directly ready to use
- rechargeable up to 1000 times, they are especially enviromental friendly
- no memory effect
Technical specifications
General
| Height | 50.5 mm |
| Markings | BattG |
| Length | 49.5 mm |
| Diameter | 14.5 mm |
| Weight | 29 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Construction form | Flat-Top |
| Construction size | AA (Mignon) |
| rechargeable | yes |
| IEC-Name | HR6 |
| Voltage | 1.2 V |
| max. capacity | 2100 mAh |
| Technology | Low-self-discharge NiMH battery (ready-to-use) |
Connections
| Connection, type | Solder tail (Z) |
£2.99 RRP
Packing units:
1 / 30 / 360