Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
AA (Mignon)/ER14505/XL-060F - 2400 mAh
Standard top, Lithium thionyl chloride battery, 3.6 V
Technical specifications
General
| Height | 50.5 mm |
| Model designation | XL-060F |
| Diameter | 14.5 mm |
| Weight | 17.6 g |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | AA (Mignon) |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | ER14505 |
| Voltage | 3.6 V |
| max. capacity | 2400 mAh |
| Technology | Lithium thionyl chloride battery |
Connections
| Connection, type | Standard top |
£8.99 RRP
Packing units:
1 / 30 / 90