Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
5x AA (Mignon) - 2100 mAh
Solder tail (Z), Nickel-metal hydride battery (NiMH), 6 V
- special battery type with low self discharge
- battery is precharged and directly ready to use
- rechargeable up to 1000 times, they are especially enviromental friendly
- no memory effect
Technical specifications
General
| Height | 50.5 mm |
| Markings | BattG |
| Width | 73.5 mm |
| Length | 73.5 mm |
| Diameter | 14.5 mm |
| Color | green |
| Weight | 143 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Construction form | Flat-Top |
| Construction size | AA (Mignon) |
| max. capacity | 2100 mAh |
| rechargeable | yes |
| IEC-Name | HR6 |
| Voltage | 6 V |
| Technology | Nickel-metal hydride battery (NiMH) |
| Number of Cells | 5 pieces |
Connections
| Connection, type | Solder tail (Z) |
£13.99 RRP
Packing units:
1 / 11 / 88