Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
4LR44 (4034)
alkaline manganese battery, 6 V
Technical specifications
General
| Height | 25.2 mm |
| Model designation | 4034 |
| Diameter | 13 mm |
| Weight | 10.4 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| ANSI/NEDA-Name | 4G13 |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | 4LR44 |
| Voltage | 6 V |
| max. capacity | 100 mAh |
| Technology | alkaline manganese battery |
£4.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100