Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
2CR1/3N/1/3 N (6231)
lithium battery, 6 V
Technical specifications
General
| Height | 25.1 mm |
| Model designation | 6231 |
| Diameter | 13 mm |
| Weight | 8.8 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | 1/3 N |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | 2CR1/3N |
| Voltage | 6 V |
| Technology | lithium battery |