Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
EKB420
Laptop Trolley for devices from 15 to 18.4 inches
Finally, the bag large enough to carry your beastly laptop in the convenience of a wheeled trolley. This bag offers all of the intuitive spaces, design and performance you’ve come to expect from Everki, now available in a rolling design for maximum capacity and convenience.
- Removable felt-lined adjustable laptop sleeve for 15-inch to 18.4-inch devices
- Spacious storage compartment
- Felt-lined iPad/Pro/Kindle/tablet pocket
- Magnetic quick-access pocket
- Smooth, quiet wheels
- External water bottle pocket
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 500 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 360 mm |
| Color | black |
| Weight | 3685 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 225 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Felt-Lined iPad/Kindle/Tablet Pocket, File divider, High-Contrast Lining, Limited lifetime warranty, Quick-Access Magazine Slot, Removable pocket, Self-healing zippers, Smooth, Quiet Wheels |
Build
| compartments for | A4 Folder, Computer accessories, Water bottle, Compact camera, Headphones, Credit cards, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards, Magazines |
| wheels | yes |
| construction form | trolley |
| Devices Suitable Max | 46.8 |
£261.99 RRP
Packing units:
1 / 2