Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Series 1.4
DisplayPort connector cable 1.4
DisplayPort male > DisplayPort male (8K/60Hz)
- The DisplayPort cable (DisplayPort to DisplayPort) transmits high-resolution video signals and HD audio signals e.g. from a computer or laptop to a monitor or beamer.
- supports high quality resolutions up to 8K (60Hz) and delivers crisp images
- smooth images (no judder) by supporting high refresh rates up to 240 Hz especially for gaming (depending on graphics card and monitor)
- Backward compatible to 4K Ultra HD 2160p (120 Hz), gold-plated contacts and double shielding guarantee improved signal transmission
- The connector lock ensures a secure hold and optimal signal transmission. It can also be easily unlocked via the push button.
- to avoid short-circuit damage, pin 20 is not connected (no power supply)
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| max. resolution | 8K Ultra HD 4320p (60 Hz), 4K Ultra HD 2160p (120 Hz), Full HD 1080p (240 Hz) |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| DP 1.4 | |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection 2, width | 20 mm |
| Connection, type | DisplayPort male |
| Connection, width | 20 mm |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection, height | 12 mm |
| Connection 2, height | 12 mm |
| Connection 2, type | DisplayPort male |
| Connection 2, length | 47 mm |
| Connection, length | 47 mm |
| Connection, housing material | ABS |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 5 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Number of shieldings | 2 x |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| other supported standards | HDCP 2.2 |
| supported colorspaces | True Color (24 Bit), Deep Color (30 Bit) |
| max. transmission rate | 32.4 Gbit/s |
Downloads
Product data sheet pdf
£12.99 RRP
Packing units:
1 / 40