Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Digital air pressure gauge
displays precise tyre pressure
- regularly checking the air pressure increases road safety and helps to save fuel
- pressure gauge display units: PSI, Bar, KPA, Kg/cm
- digital display allows accurate air pressure reading
- suitable for lorries, bicycles (with Schrader valves), motorbikes and cars
- automatic switch-off after 30 seconds of inactivity
- practical one-button operation
- including battery (1 x CR2032 3 Volt Lithium)
Technical specifications
General
| Height | 28 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 35 mm |
| Length | 140 mm |
| Color | black |
| Weight | 34 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Blister |
£7.99 RRP
Packing units:
1 / 50 / 100