Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CR123A - 500 mAh
Lithium-Ion Battery (Li-Ion), 3 V
- Rechargeable photo battery
Technical specifications
General
| Height | 32.5 mm |
| Markings | BattG |
| Diameter | 16.5 mm |
| Weight | 16.5 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| ANSI/NEDA-Name | 5018LC |
| rechargeable | yes |
| IEC-Name | CR123A |
| Voltage | 3 V |
| max. capacity | 500 mAh |
| Technology | Lithium-Ion Battery (Li-Ion) |
£13.99 RRP
Packing units:
1 / 100