Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6A patch cable, S/FTP (PiMF), red
LSZH halogen-free, CU material
suitable for 10 Gigabit Ethernet (10BASE-T/ 100BASE-TX/ 1000BASE-T), (10/100/1000/10000 Mbit)
- double shielded LAN/network cable to connect network components with 2 x RJ45 connectors
- Cat 6(A) tested - incl. test report
- with gold plated PINs
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- with length indication on the slimline strain relief, with latch protection
- suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
- pair-sequence acc. to EIA/TIA 568B
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 65 °C |
| Markings | CE, WEEE |
| Color | red |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Connection, contact material | gold-plated 3µ |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 male (8P8C) |
| Latch protection | both sides |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 0.5 m |
| Material cable sheath | LSZH |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| LSZH compliant | yes |
| AWG | 27/7 (stranded) |
| Specification | CAT 6A |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 500 MHz |
£6.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 300