Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6a network cable, S/FTP (PiMF), grey
CU, AWG 26/7 (stranded), LSZH
- non-terminated flexible data-/patchcable for indoor using
- double shielded twisted-pair LAN cable
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- This product is not approved for permanent installation in buildings.
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 60 °C |
| Markings | CE |
| Color | grey |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Meter scaling | yes |
| Material cable sheath | LSZH |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.3 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| LSZH compliant | yes |
| AWG | 26/7 (stranded) |
| Specification | CAT 6a |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 500 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
£88.99 RRP
Packing units:
1 / 2