Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 slim patch cable U/UTP,grey
CU material
The SLIM network cable is designed for environments with a high density of electronic equipment (e.g. in server racks or data centres) where space is at a premium. It offers efficient and high quality network solutions for better airflow and cooling performance.
- unshielded LAN/network cable to connect network components with 2 x RJ45 connectors
- Low bending radius, extremly flexible, ideal to move to save space behind baseboards
- low cable diameter only 3.6 mm
- suitable for Power over Ethernet (PoE)
- short connector type with latch protection, with gold plated PINs
- length specification on strain relief
- pair-sequence acc. to EIA/TIA 568B
Technical specifications
General
| Markings | WEEE, CE |
| Color | grey |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 male (8P8C) |
| Latch protection | both sides |
| Connection, shielding | no |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 0.5 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 3.6 mm |
| Shielding class | U/UTP |
| AWG | 30/7 (stranded) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 250 MHz |
£6.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 240 / 480