Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 patch cable S/FTP (PiMF), yellow
LSZH halogen-free, CU
suitable for 10 Gigabit Ethernet (10BASE-T/ 100BASE-TX/ 1000BASE-T), (10/100/1000/10000 Mbit)
- double shielded LAN/network cable to connect network components with 2 x RJ45 connectors
- CAT 6 tested
- with gold plated PINs
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- with length indication on the slimline strain relief
- with latch protection
- suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 65 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Color | yellow |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 male (8P8C) |
| Latch protection | both sides |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 5 m |
| Material cable sheath | LSZH |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| LSZH compliant | yes |
| AWG | 28/7 (stranded) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 250 MHz |
£12.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 50