Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 outdoor network cable, U/UTP, black
CU, AWG 23/1 (solid), PE, UV-resistant
These cables are ideal for use and installation outdoors, for example in the garden, camping, on building facades, for connecting surveillance cameras and for similar applications. The cable sheath is resistant to weathering and UV radiation.
- non-terminated data-/installation cable for processing and installation with LSA connection technology for Home-/outdoor usage
- unshielded twisted-pair LAN cable
- This product is not approved for permanent installation in buildings.
- UV resistant outdoor material for outdoor installation
- Gigibit (10/100/1000 Mbit) network suitable
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | FCA_CPR, CE |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Fca |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Meter scaling | yes |
| Material cable sheath | PE |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.2 mm |
| Shielding class | U/UTP |
| LSZH compliant | no |
| AWG | 23/1 (solid) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 250 MHz |
£70.99 RRP
Packing units:
1 / 2