Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 Outdoor network cable set, U/UTP, black
copper material, AWG 24/1 (solid), PE, UV-resistant jacket
These cables are ideal for use and installation outdoors, for example in the garden, camping, on building facades, for connecting surveillance cameras and for similar applications. The cable sheath is resistant to weathering and UV radiation.
- unassembled data/installation cable for processing and installation with LSA connection technology for home and outdoor use
- consists of: CAT 6 LAN cable, crimping tool, 100x cable ties and 100x RJ45 plugs
- unshielded twisted-pair LAN cable
- double outer jacket
- resistant against UV and water damage
- suitable for gigabit (10/100/1,000 Mbit) network
- the cable included with delivery is not permitted for permanent installation in buildings.
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | CE |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Cable
| Cable length | 305 m |
| Material cable sheath | PE |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.6 mm |
| Shielding class | U/UTP |
| AWG | 24/1 (solid) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 250 MHz |
£203.99 RRP
Packing units:
1 / 2