Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 5e network cable, F/UTP, grey
CCA copper mixture for SOHO applications, AWG 24/1 (solid), PVC
- non-terminated data-/installationcable for proccessing and installation with LSA connection technology for Home-/indoor using
- shielded twisted-pair LAN cable
- outer shield: foil screening
- Meets requirements for SOHO applications (Small Office, Home Office) up to a max. transmission length of 60 m!
Technical specifications
General
| Markings | ECA_CPR, CE, SOHO, SOHO_70 |
| Color | grey |
| Consumption Unit | 1 pc. box |
| Packaging type | Cable Reel |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Cca |
Cable
| Cable length | 305 m |
| Meter scaling | yes |
| Material cable sheath | PVC |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 1 x |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5.7 mm |
| Shielding class | F/UTP |
| AWG | 24/1 (solid) |
| Specification | CAT 5e |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 100 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
£62.99 RRP
Packing units:
1 / 2