Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Advanced
Banana plug
Premium cable | 2 x Cinch (Female) <> 3.5 mm (Male) | 0.10m | OFC Longlife Conductor
The Clicktronic banana plugs made of full metal guarantee a high-quality audio experience. A triple screw connection secures the wire connection to the assembled cable and the 24-carat gold-plated contacts ensure natural sound accuracy without distortion and transmission resistance.
- Our quality promise: 10-year guarantee
- 24-carat gold-plated contacts guarantee minimum transmission resistance
- Optimum hold for cables up to 6.0 mm² due to triple screw connection
- 4 banana plugs are included per packaging unit
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection, type | Banana male |
| Connection, width | 13 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 13 mm |
| Connection 2, type | Terminal screw |
| Connection, length | 61.5 mm |
Cable
| Cable type | round cable |