Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Audio/Video Modulator
modulates audio/video signals in HF antenna signals
- connecting TV or video device or feeding into existing antenna system is no problem
- converts video and audio signals (stereo) from DVD recorders, digital cameras into high-frequency signals (VHF/UHF)
- frequencies of the output channel can be displayed via LED
- channels can be set using up/down keys
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Blister |
accessory - Power supply
| Input AC frequency | 50/60 Hz |
| Output current | 0.6 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 5.4 W |
| Output voltage | 9 V |
| Model identifier | ILD41V-0900300 |
| Average active efficiency | 78.2 % |
| Input current | 0.3 A |
£44.99 RRP
Packing units:
1 / 5 / 10