Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
Audio/Video cable
RCA coaxial cable for dynamic audio sound
When you value good sound, you will need the right audio cable. Because electromagnetic interactions can easily affect sensitive audio signals, multiple shielded cables assist subtle pulses to be undistorted up to the amplifier. Pure materials, and precise workmanship render additional support.
- 75 Ω defined characteristic impedance
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Durability and brilliant signal quality due to inner conductors made of 99.9 % oxygen-free copper, which prevent oxidation
- A permanently jerk-free picture is guaranteed by the double shielding of aluminium foil and copper braiding
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear sound quality and rust-free connections due to 24 carat gold-plated plugs
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 14 mm |
| Connection, type | RCA male |
| Connection, width | 14 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 14 mm |
| Connection 2, height | 14 mm |
| Connection 2, type | RCA male |
| Connection 2, length | 39.8 mm |
| Connection, length | 39.8 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 7.5 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 96x |
| inner conductor, core diameter | 0.12 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Inner Conductor number | 25 pieces |
| AWG | 23 |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Capacity | 155 pF |
| Impedance | 75 Ω |
| max. bandwidth | 10 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
£22.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 20