Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Atlas (EKP121S15)
Laptop Backpack, 11-inch to 15.6-inch Adaptable Compartment
The atlas, EVERKIs laptop backpack with wide range of features for mobile professionals. The perfect backpack to accompany you comfortably throughout your entire journey and with style. With its highly organized functionality make it the perfect companion for business trips.
- Adjustable laptop pocket for 11-inch to 15.6-inch devices
- Travel-friendly design
- Trolley tab
- Padded compartment for iPad / Kindle / Tablet
- Quick access compartment for magazines / newspapers
- Spacious and well organized compartments
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 465 mm |
| Warranty | 30 years |
| Markings | WEEE, GS: TÜV Nord |
| Width | 340 mm |
| Color | black |
| Weight | 1600 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 210 mm |
| Material | fabric |
Build
| compartments for | A4 Folder, Sunglass, Computer accessories, Purse, Water bottle, Credit cards, Laptop, Mediaplayer, Power supply, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards, Magazines |
| capacity | 29.5 |
| Devices Suitable From | 28 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 39.6 |