Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Atlas (EKP121)
Laptop Backpack, 13-inch to 17.3-inch Adaptable Compartment
The atlas, EVERKIs laptop backpack with wide range of features for mobile professionals. The perfect backpack to accompany you comfortably throughout your entire journey and with style. With its highly organized functionality make it the perfect companion for business trips.
- Adjustable laptop pocket for 13-inch to 17.3-inch devices
- Travel-friendly design
- Trolley tab
- Padded compartment for iPad / Kindle / Tablet
- Quick access compartment for magazines / newspapers
- Spacious and well organized compartments
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 479 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 339 mm |
| Color | black |
| Weight | 1719 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 229 mm |
| Material | fabric |
Build
| compartments for | Magazines, Travel documents, Power supply, Mediaplayer, Water bottle, Computer accessories, A4 Folder, Laptop, Tablet/eReader, Business cards, Pens, Credit cards, Purse, Headphones |
| capacity | 31 |
| Devices Suitable From | 32 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 43 |
£141.99 RRP
Packing units:
1 / 4