Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Antenna cable with ferrite (80 dB), 2x shielded
gold plated, Coaxial male > Coaxial female (fully shielded)
- double shielded with high density for interference-free signal transmission
- fully shielded, encapsulated plug on both sides, protection against dust, dirt and mechanical loads
- gold plated, particularly conductive contact for loss-free transmission
- with ferrite filters
Technical specifications
General
| Markings | WEEE, CE |
| Color | white |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | Coaxial male |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection 2, type | Coaxial female |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Shielding efficiency | 80 dB |
| Cable length | 1.5 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (aluminium) 112x |
| inner conductor, core diameter | 0.5 |
| Inner conductor material | CCS |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5.3 mm |
| Ferrite core | yes |
| Cable type | coaxial cable |
Signal transmission
| Impedance | 75 Ω |
Downloads
Product data sheet pdf
£5.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 80 / 160