Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
angled Toslink cable and rotatable
Toslink male > Toslink male 90°; black
Optical digital cable for audio data.
- best audio quality via optodigital sound transmission
- angled 90° plug perfect for rear panel connections
- for connecting devices with Toslink interface
- angled 90° plug can be rotated 360° when plugged in
- insensitive to electromagnetic interference signals
Technical specifications
General
| Color | black |
| Weight | 46 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
| Material | PVC |
Connections
| Connection, type | Toslink male |
| Connection 2, type | Toslink male |
Cable
| Cable length | 2 m |
| Cable sheath diameter (approx.) | 4 mm |
| Cable type | round cable |
£10.99 RRP
Packing units:
1 / 80 / 160