Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
Active HDMI™ cable with Ethernet
connecting cable with signal amplification for Ultra HD
The transmission of Full HD-resolutions at distances of over 20.0 m using HDMI™ cables requires a little something extra – namely, a built-in signal amplifier. To ensure optimal transmission of audio and video signals, the cable only works in one direction. When connecting, please note that the connector with the arrow pointing in the direction of the cable must be connected to the transmitter, e.g. a laptop. The connection where the arrow points in the direction of the plug must be connected to the receiver, for example a monitor. That is, the cable carries the signal amplification required when travelling to refresh the signal, thus allowing you to experience videos or presentations over greater distances, with perfect clarity, in high resolution and with stunning brilliance – and in 3D, of course. Just what you’ve always expected from Clicktronic: high-quality, long-life reliability and high-precision workmanship.
- integrated signal amplifier to bridge large distances
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- Smooth transmission of audio and video signals at up to 4.5 Gbit/s
- integrated Ethernet channel saves additional network or audio cables
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE, HDMI™ High Speed with Ethernet, ULTRAHD 4K@50/60 Hz |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 20.9 mm |
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, width | 20.9 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 11.4 mm |
| Connection 2, height | 11.4 mm |
| Connection 2, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection 2, length | 47.3 mm |
| Connection, length | 47.3 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 20 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 160x |
| inner conductor, core diameter | 0.511 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 9.5 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| AWG | 24 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 195 MHz |
| max. transmission rate | 4.95 Gbit/s |
| Signal amplification | yes |
£133.99 RRP
Packing units:
1 / 4