Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Solar Rechargeable
AAA (Micro)/HR03 (56733) - 550 mAh
Nickel-metal hydride battery (NiMH), 1.2 V
Innovative application-specific products complete the VARTA rechargeable assortment. Whether you use low drain devices like solar lights or power-hungry toys, VARTA has the matching special battery for every battery-driven device
- the reliable VARTA Solar Rechargeable energy supply ensures the right lighting – anytime you want
- especially developed for solar garden lights
- optimized capacity for low current garden lights which need high frequency recharging cycles (almost daily)
- rechargeable hundreds of times without memory effect
- long lasting, environmental friendly energy
Technical specifications
General
| Height | 44.5 mm |
| Model designation | 56733 |
| Diameter | 10.5 mm |
| Weight | 11 g |
| Consumption Unit | 2 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | AAA (Micro) |
| rechargeable | yes |
| IEC-Name | HR03 |
| Voltage | 1.2 V |
| max. capacity | 550 mAh |
| Technology | Nickel-metal hydride battery (NiMH) |
£4.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 50