Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Longlife
4R25X (430)
Zinc chloride battery, 6 V
Technical specifications
General
| Height | 115 mm |
| Width | 67 mm |
| Model designation | 430 |
| Length | 67 mm |
| Weight | 570 g |
| Consumption Unit | 1 pc. shrink-pack |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| ANSI/NEDA-Name | 915 |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | 4R25X |
| Voltage | 6 V |
| max. capacity | 7500 mAh |
| Technology | Zinc chloride battery |
£4.99 RRP
Packing units:
1 / 20