Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
4/5 Sub-C, 2000 mAh, Solder tail (Z)
Nickel-metal hydride battery (NiMH), 1.2 V, cardboard, Solder tail (Z)
- only use for cordless power tools
- replacement battery for cordless power tools (CPT)
Technical specifications
General
| Height | 34 mm |
| Operating temperature up to | 50 °C |
| Markings | BattG |
| Diameter | 23 mm |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
| Outer sheath material | cardboard |
Battery
| Construction form | Flat-Top Paper 1Z |
| Construction size | 4/5 Sub-C |
| rechargeable | yes |
| Voltage | 1.2 V |
| max. capacity | 2000 mAh |
| Technology | Nickel-metal hydride battery (NiMH) |
Connections
| Connection, type | Solder tail (Z) |
Downloads
MDS / MSDS pdf
£7.99 RRP
Packing units:
1 / 25 / 300