Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
4 USB-C™ multiport adapter
simultaneous connection of 4 USB 3.0 A ports to USB-C™ connector
- 4x USB-A ports for fast data transfers and charging
- data transfer rates of up to 5 Gbps
- suitable for computers and smart devices with USB-C™ ports
- very easy to operate
Technical specifications
General
| Height | 12 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 40 mm |
| Length | 215 mm |
| Color | white |
| Weight | 10 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Performance
| Data reading speed | 625 MB/s |
| Data writing speed | 625 MB/s |
Device connections
| Output 2, type | 4 USB 3.0 female (Type A) |
| Output, type | USB-C™ male |
| Input 2, type | 4 USB 3.0 female (Type A) |
| Input, type | USB-C™ male |
Scope of delivery
| Scope of delivery | manual |
£26.99 RRP
Packing units:
1 / 150