Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
3x AAA (Micro) - 800 mAh
Solder tail (Z), Nickel-metal hydride battery (NiMH), 3.6 V
- special battery type with low self discharge
- battery is precharged and directly ready to use
- rechargeable up to 1000 times, they are especially enviromental friendly
- no memory effect
Technical specifications
General
| Height | 44.5 mm |
| Markings | BattG |
| Width | 32.5 mm |
| Length | 32.5 mm |
| Diameter | 10.5 mm |
| Color | green |
| Weight | 39 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Construction form | Flat-Top |
| Construction size | AAA (Micro) |
| max. capacity | 800 mAh |
| rechargeable | yes |
| IEC-Name | HR03 |
| Voltage | 3.6 V |
| Technology | Nickel-metal hydride battery (NiMH) |
| Number of Cells | 3 pieces |
Connections
| Connection, type | Solder tail (Z) |
£4.99 RRP
Packing units:
1 / 11 / 220