Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Superlife
3R12/Flat (2012)
Zinc chloride battery, 4.5 V
- reliable and affordable energy
- for low-power devices such as clocks or remote controls
Technical specifications
General
| Height | 22 mm |
| Width | 67 mm |
| Model designation | 2012 |
| Length | 67 mm |
| Weight | 160 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in shrink-pack |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Construction size | Flat |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | 3R12 |
| Voltage | 4.5 V |
| Technology | Zinc chloride battery |
£1.99 RRP
Packing units:
1 / 44