Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
2x AAA (Micro)/HR03 - 650 mAh
Hirose male, Nickel-metal hydride battery (NiMH), 2.4 V
- Replacement battery for cordless phones
Technical specifications
General
| Height | 43.7 mm |
| Markings | BattG |
| Width | 20 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Diameter | 10.1 mm |
| Color | green |
| Weight | 26 g |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Construction size | AAA (Micro) |
| rechargeable | yes |
| IEC-Name | HR03 |
| Voltage | 2.4 V |
| max. capacity | 650 mAh |
| Technology | Nickel-metal hydride battery (NiMH) |
Connections
| Connection, type | Hirose male |
Downloads
MDS / MSDS pdf
£6.99 RRP
Packing units:
1 / 40 / 480