Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
2x AA (Mignon) battery holder
Loose cable ends, switchable, water-repellent
Technical specifications
General
| Height | 18.5 mm |
| Operating temperature up to | 50 °C |
| Width | 33 mm |
| Length | 68 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
| Special feature | switchable, water-repellent |
Battery
| suitable IEC battery types | FR6, HR6, LR6 |
| suitable battery size | AA (Mignon) |
Connections
| Connection, type | Loose cable ends |