Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
120 dB coaxial antenna cable, 4x shielded, CCS, white
for highest standards of digital SAT- and CATV-cable systems
- digitally suitable for the domestic installation of HDTV via DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2
- quadruple signal shield for particular protection over long distances
- high quality PVC material protect against
- meter scaling on the cable simplifies building installation
- supplied in an reel-in pull-out box
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | ECA_CPR, CE |
| Color | white |
| Consumption Unit | 1 pc. box |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
| Outer sheath material | PVC |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Eca |
Cable
| Dielectric diameter | 4.57 |
| Shielding efficiency | 120 dB |
| Cable length | 305 m |
| Type 4, shielding | braid (aluminium) 48x |
| Meter scaling | yes |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 4 x |
| Type 2, shielding | braid (aluminium) 48x |
| inner conductor, core diameter | 0.9 |
| Inner conductor material | CCS |
| Cable sheath diameter (approx.) | 7 mm |
| Type 3, shielding | foil (aluminium) |
| Cable type | coaxial cable |
Signal transmission
| Impedance | 75 Ω |
£88.99 RRP
Packing units:
1