Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
110 dB coax- antenna cable, 3x shielded, CU inner material, white
Class A tested, for digital SAT- and CATV-cable systems
- tested and classified as Class A (as per EN 50117)
- digital-ready for HDTV using DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2
- triple signal shield for effective protection over long distances
- inner conductor made of specially conductive and flexible copper
- meter scaling on the cable simplifies building installation
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | ECA_CPR, CE |
| Color | white |
| Weight | 4593 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
| Outer sheath material | PVC |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Eca |
| Notified body | 2661 |
| Declaration of performance | CPR-940-TRU001ECA-2018 |
Cable
| Dielectric diameter | 4.8 |
| Shielding efficiency | 110 dB |
| Cable length | 100 m |
| Meter scaling | yes |
| Type 1, shielding | double foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 3 x |
| Type 2, shielding | braid (aluminium) 128x |
| inner conductor, core diameter | 1.1 |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 7.1 mm |
| Shielding class | Class A |
| Type 3, shielding | foil (aluminium) |
| Cable type | coaxial cable |
Signal transmission
| Impedance | 75 Ω |
Downloads
Product data sheet pdf
£48.99 RRP
Packing units:
1 / 2